top of page
WhereItComes

Neden Kitap Kulübü?

 

Değer Yaratmanın Formülü podcastinde 2019 Eylül'ünden bu yana değer yaratmanın çerçevesini oluşturduğuna inandığım sosyal bilimler ve girişimcilik, inovasyon, pazarlama gibi iş dünyası alanında yerli ve yabancı konuklar ağırlıyorum. Ancak bir yayıncı olarak bu konularına ilgi duyan kişilerle tanışmak ve görüş alışverişinde bulunmak da istiyordum, yüz yüze buluşmalar planlarken pandemi çıkageldi.

 

Belki biraz da pandeminin etkisiyle okumaya biraz daha ağırlık verdiğimde aklıma podcastimin konuları çerçevesinde okuduğum kitaplar hakkında da insanlarla tartışabileceğimiz fikri geldi, aynı dönemde Ed.Mürsel Çavuş'un bir paylaşımından esinlenerek kitap kulübünü kurmaya karar verdim.

 

15 Ocak'ta Linkedin'de duyurdum ve ilk buluşmamızı 27 Ocak 2021 Çarşamba akşamı yaptık.

Gains4You

Kitap Kulübünün Kişiye Kattıkları

 
 

Bakış açısı

Farklı bakış açılarını duymak kavrayışınızı artırmaya katkıda bulunur.

Öğrenme

Öğrenmeyi teşvik eder, merakınızı canlı tutar.

Yaşam deneyimi

Katılan kişilerin yaşam deneyimlerinden faydalanırsınız.

İletişim becerisi

Tartışmalara katılarak iletişim becerilerinizi geliştirirsiniz.

Topluluğa konuşma

Topluluk önünde konuşmak için de iyi bir pratik imkanı verir.

Yazma motivasyonu

Fikirlerinizi yazmak konusunda da size motivasyon sağlayabilir.

Not: Ed.Mürsel Çavuş’un paylaştığı Okuma Kulüpleri, OKUYAY Platformu, 1.Baskı, Aralık 2020 adlı eserden faydalandım, hem yayıncısına hem Mürsel Hanım’a çok teşekkür ederim.

 
 
WhatsInside2

Kulübün İşleyişi

 

Hazırlık

Buluşma ve toplantı düzenimiz zaman içerisinde şekillendi. Her toplantının başında yeni gelenler için tekrarladığım kurallar, tüm katılımcılar için net ve güvenli bir alan sunuyor, oturumların daha sorunsuz ve verimli yapılmasına yardımcı oluyor.

 

  • Okuyacağımız kitapları üyelerin oylarıyla belirliyoruz (detaylar link)

  • Her ayın son Çarşambası saat 21’de Zoom platformunda buluşuyoruz. Toplantı süremiz 75 dakika.

  • Oturum kayıt altına alınıyor. Ancak kaydı baştan sona görüntülü veya sesli olarak yayınlamıyorum. Değer Yaratmanın Formülü podcastinde bir derleme olarak ses kaydı olarak yayınlıyorum. Konuşmasının yayınlanmasını istemeyen kişiler whatsapp veya e-mail yoluyla dyfkk@der-ya.com adresine toplantıyı takip eden üç gün içerisinde bildirebilirler, aksi halde yayınlanmasında bir mahsur olmadığını kabul ediyorum.

  • Katılanların kitabı okuyarak gelmelerini tavsiye ediyorum.

Toplantı sırasında

  • Mümkün olduğunca kameraların açık olması önerilir. Mikrofonlar konuşan kişininki hariç kapalı kalır.

  • Moderatör (el kaldırma fonksiyonu ile) söz almak isteyen katılımcıların mikrofonlarını açarak söz verir.

  • Herkesin 3 dakikayla sınırlı olarak ve sırayla konuşmasına imkan vermeye çalışılır, katılımcılar bu konuda anlayış gösterirler.

  • Mesaj kutusu oturum boyunca sorular, yorumlar için kullanılabilir. 

  • Fikir ayrılıkları olması doğaldır ancak tartışmalar nezaket içerisinde yapılır.

  • Oturuma katılanlar bu kurallara uymayı kabul etmiş sayılırlar.

WhatTheySay2

Neler Söylüyorlar?

Şu ana kadar kitap kulübümüzün katılımcılardan şunları duyduk;

"Vaktimi değerli kullandığımı düşünüyorum."

"Birbirini tanımayan insanların bir araya gelerek deneyimlerinden ve kitaplardan bahsettiği, aynı zamanda farklı fikir ve görüşlerin dünyasına inmenizi sağlayan özgün bir etkinlik."

"Okuduğum kitaplar hakkında konuşmak, paylaşımlarda bulunmak hem okuduklarımı içselleştirmemi sağlıyor hem de hatırlamamı kolaylaştırıyor. Farklı perspektifleri, düşünceleri dinleme şansı buluyoruz. Önerilen kaynaklar ve kitaplar da ek kazanımlar."

"Düşünce atölyesi gibi, farklı düşüncelerle zenginleşiyoruz."

"Mete Bey sayesinde aynı konulara ilgi duyan insanlar bir araya gelip, okuduğumuz kitabın bizde bıraktığı anlamları ortaya koyuyoruz. Bazen hepimiz farklı bir tarafından bakmış oluyoruz. O kitabı okurken, ekipteki diğer arkadaşın gözünden de bir kere daha görebilmek hem şaşırtıyor hem de geliştiriyor. Aynı şeyi okuyup, farklı sonuçlar çıkardığımızı görmek, insanın ne kadar kompleks bir tarafı olduğunu da gösteriyor."

"Fiili olarak katılamasamda bu etkinlikte olmaktan çok memnunum, gruptaki paylaşımları ve paylaşım yapanları da nitelikli buluyorum bu sebeple grubun entellektüel seviyesi için ayrıca teşekkür ederim."

"Ortak okuduğumuz kitabı, birlikte konuşmak, farklı bakış açılarını dinlemek ve kitapta anlatılanları içselleştirmek açısından faydalı oldu. Ay içerisinde kendime hediye ettiğim 2 saat olarak düşünüyorum."

"Farklı düşüncelerin aynı kitap etrafında nasıl şekillendiğini görmek tarifsiz bir duygu. Bu şekilde sektörlerin insanların algısı ve ifade etme biçimleri üzerindeki etkilerini görerek iş hayatına örneklem yapabiliyorum."

"Okuduğum bir kitabı farklı insanların da değerlendirmesi kitap hakkında farklı bakış açıları kazanmama ve kitaptan daha fazla yararlanmama imkân tanıyor."

"Bir kitap okuduğumda; şu kitabı okudum, bana şöyle katkıları oldu diye paylaşabileceğim bir mecra. Aynı zamanda diğer kişilerin benden farklı olarak, farklı bakış açılarını görebileceğim bir mecra. Aynı zamanda yeni insanlar tanımak güzel. Gerçi birkaç kişi dışında, kim kimdir, nerede yaşar, ne iş yapar bilmiyorum ama zaman içinde kişileri tanıyarak, isimlerini de bilir ve hatırlarım diye düşünüyorum."

Cinema Complex

Sinema Kulübü

Her ayın 15'inde saat 21:00'de seçtiğimiz film hakkında konuşmak için buluşuyoruz. Katılmak için Kitap Kulübü'ne üye olmanız yeterli.

 
DYFKKUyeOl
bottom of page