top of page
 • İstediğim zaman üye olabilir miyim?
  Önceden üye alımını yılda 3 kez yapıyorduk. Şimdi dilediğiniz zaman üye olabilirsiniz.
 • Üye olmanın bir bedeli var mı?
  Evet. Üyelik ücreti aylık olarak kredi kartınızdan çekiliyor.
 • Üyelikten çıkmak istersem üyelik ücretini iade ediyor musunuz?
  Üyeliğinizi dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Ödeme yaptığınız günden itibaren bir ay boyunca yapılacak toplantılara katılabilirsiniz. Ama ücret iadesi yapmıyoruz.
 • Yani iyi güzel de niye ücretli yapıyorsunuz? Hem de biraz çok değil mi? Ne bileyim Netflix bile ayda 63.99TL
  İki nedenden dolayı ücret talep ediyorum, birincisi “mantıksal”; mesaimin büyük bir bölümünü buraya vermem gerekecek ve bunun sürdürülebilir olmasını istiyorum. Diğeri ise tamamen “duygusal”; buraya bir bedel ödemeniz, burayı daha etkin kullanmanız için sizi teşvik edecek, bu da sizin fayda görmeniz için şart. Fazla olup olmadığına gelince, burası Netflix, Spotify gibi içerikler veya eğitim sunan (tek yönlü iletişim içinde) platformlardan farklı. Tabii milyonlarca üyemiz de yok. Burada aynı amaç için bir araya gelmiş meraklı, istekli, harekete geçen insanlardan oluşan bir topluluk var. Burada yanıt bulacağınız, ilham alacağınız konular ve onların iş ve özel hayatınıza katkısı ise bence “paha biçilemez”.
 • Bu topluluk bir içerik paylaşım platformu mu?
  Hayır, değil. Yani içerik var ama burada olmamızın asıl nedeni bu değil. Hepimizin aklını kurcalayan soruları var veya başkalarının fikrini almak istiyoruz. Bunu sosyal medyada facebookta, twitter’da, Linkedin’de yapmak belki olası ama herkesin motivasyonu aynı değil. Burası ise gelişmeye ve başkalarının gelişmesine destek olmaya açık insanların olduğu bir topluluk. Okumak veya izlemek de öğrenmek için yeterli değil. Ancak, paylaşarak, tartışarak, karşıdakinin bakış açısını anlayarak kendimize bir kazanım çıkarıyoruz. Öte yandan üyelerin veya uzmanların paylaşacakları içerikler ve tüm toplantıların kayıtları aktif üyelere açık olacak. edit 1: Şu an platformdaki kayıtlarımızda geçtiğimiz yaklaşık 16 ayda biriken 20'den fazla video ve birçok paylaşılan sunum var. edit 2: Artık Ocak 2023'te ChatGPT var, "erişebildiğiniz zamanlarda" sizinle istediğiniz konuda sohbet edebiliyor. Yani soruya cevap bulma konusu giderek sorun olmaktan çıkıyor. Ama bir arkadaşın, topluluğun desteğinin yerini tutar mı, yanıtı size bırakıyorum. 😊
 • Ne kadar zaman ayırmam lazım?
  Bu tamamen size kalmış. Gruplarda paylaşımlara fırsat buldukça göz atabilirsiniz. Her ayın son Çarşambası Kitap Kulübü'ne, ilk Pazartesisi Dijital Akıl Kulübü'ne, 15'inde ise Sinema Kulübü'ne katılabilirsiniz. En az ayda bir ise ADA veya bir uzmanla buluşmalarımız oluyor.
 • Hangi platformu kullanıyorsunuz?
  Başlangıçta Circle.so’yu kullanıyorduk, şimdi Notion'a geçtik. Ama iletişimimiz büyük oranda whatsapp üzerinden oluyor. Notion'ı arşiv olarak tutuyoruz.
 • Ben halen lisans/yüksek lisans programında öğrenciyim, katılabilir miyim?
  Maalesef. Burası çalışma hayatına atılmış, kariyerinde ilerlemek isteyen veya yeni girişimlerde bulunmak isteyenlerin faydalanabileceği şekilde tasarlandı. Öğrencilerin veya iş hayatına yeni adım atan kişilerin ihtiyaçları ve hazır bulunuşlukları ise bambaşka. Ama talep olursa belki ileride JR topluluğu düşünebiliriz.
 • Üye profili nasıl? Kimler bu topluluğa ilgi gösteriyor?
  Temelde kendisini geliştirmek isteyen ve bu sayede değer yaratmak isteyen ve topluluğun kimyasını paylaşan profesyoneller, iş insanları, doktorlar, avukatlar, mühendisler, akademisyenler, eğitimciler, sanatçılar, sporcular… Türkiye'nin en batısından doğusuna üyelerimiz olduğu gibi, yurt dışında yaşayan arkadaşlarımız da var. Sanıyorum biraz ülkeyle bağı koparmamak, olup bitenleri takip etmek ve yurtdışı deneyimlerini aktarmak onlar için de önemli.
 • Şu an hangi kitabı okuyoruz? Önümüzdeki ay hangi kitabı okuyoruz?
  Eğer yeni üye olduysanız bu size ilk aldığınız e-postada geliyor. Ayrıca haftalık bültenlerimin sonunda da bu bilgiyi paylaşıyorum. Önümüzdeki aylarda okuyacağımız kitapları da Grup sayfasında görebilirsiniz.
 • Her ayın son Çarşamba günü bana uymuyor, (dersimle/kursumla çakışıyor), değiştiremez miyiz?
  Kitap Kulübümüzün bir anayasası olsa değiştirilmesi teklif dahi edilemez birinci maddesi "her ayın son Çarşamba günü toplanır" olurdu. 😊Bunu tartışmaya açtığımız her noktada yeni bir gün başka birilerine uymayacak, daha da önemlisi kendini o güne uydurmuş olanlara haksızlık olacak. Bu neredeyse tek sabitimiz, üzerinde anlaşmamız gereken tartışmayacağımız tek nokta varsa, bu o!
 • Günü değiştirmek için bir oylama yapsak?
  Oylama yapsak ve üye olan herkes oy kullanabilse ve 100% yeni tarihte anlaşılsa buna itirazım olmaz ama bunun mümkün olacağına ihtimal vermiyorum. Diğer her durumda oylama benim açımdan yukarıdaki açıklamayı geçersiz kılmıyor.
 • Kitapları nasıl seçiyorsunuz?
  Yılda üç kez (Aralık, Nisan ve Ağustos aylarında) anketler yoluyla Kişisel Gelişim/İş Dünyası/Sosyal Bilimler alanından üç ve edebiyat/kurgu alanından bir kitap önermenizi istiyorum. Gelen kitaplar arasında bir kısa liste oluşturuyorum.
 • Oylamaya girecek kitapların kısa listesini nasıl oluşturuyorsunuz?
  Birden fazla önerilen kitaplara öncelik veriyorum, son okuduklarımızla tekrar oluşturmayacak olanlar, çok kalın olmayanlar -üzülerek birkaç ciltten oluşan serileri ve 400sf üzerindekileri eliyorum- arasında bir denge oluşturmaya çalışıyorum. Eski kitaplar (alanının kült kitapları ve klasikler) ister istemez ağırlıkta olabiliyor ama yeni kitaplara da yer vermeye çalışıyorum. Yabancı yazarlı kitapların mutlaka Goodreads yorumlarına ve puanlarına bakıyorum. Yine öneriler yabancı yazar ağırlıklı olsa da Türk yazarlara da mutlaka yer veriyorum.
 • Kitap önerisi yapabilir miyim?
  Yukarıda verdiğim airtable formunda veya seçim dönemi öncesi yayınladığım anketler bu önerileri toplu bir şekilde almam için en kullanışlısı. Önerinizin oylanacak kısa liste için değerlendirmeye alındığından emin olmak istiyorsanız bu kanalları kullanmanızı tavsiye ederim. Yoksa dilediğiniz yerde ve şekilde kitap önerebilirsiniz tabii.
 • Ben kayıt oldum ama bana hatırlatmalar gelmiyor?
  E-posta hizmetleri bültenlerimi bazen “spam/ istenmeyen” klasörüne atabiliyor. Bunu engellemek için (aldığınız mesajda gördüğünüz) e-posta adresimi rehberinize eklemenizi ve eğer “spam / istenmeyen” filtresine takılan bülten olursa böyle olmadığını belirten “spam / istenmeyen değil” düğmesine tıklamanızı hararetle tavsiye ediyorum.
 • Toplantıda konuşacağımız kitabı okuyamadım/bitiremedim. Katılmamda sakınca var mı?
  Kitabı bitirememiş olmanız yapılan yorumlardan bazılarını tam anlayamamanıza yol açabilir. Ama orada bulunmanız konuşan herkese bir motivasyon kaynağı oluyor. İnsanlar daha çok kişiye seslenmek, fikirlerini duyurmak isterler. Sizin açınızdan da arada bazı kitapları kaçırsanız da, hatta beğenmeyip bitirmeseniz de, toplantımıza katılmanızı tercih ederim. Belki dikkatinizi çekmeyen bir taraf yakalayacaksınız ve sonrasında kitabı bitirmek, ilgili bölümü okumak isteyeceksiniz.
 • Toplantıda söz almak mecburi mi?
  Tabii ki değil ama yeni katılımcıları konuşmaya teşvik etmek istiyoruz. Bazılarımız biraz cesaretlendirme istiyor olabilir. Burası topluluğa seslenmek için çok güvenli bir alan, hepimiz olgun ve destekleyici insanlarız.
 • Kitap notlarımızı paylaşsak iyi olmaz mıydı?
  Bu konuda birçok denememiz oldu geçmişte, şimdi airtable üzerinden yapıyoruz. Okuduğunuz kitap hakkında yorum paylaşmak için şu linki, yorumları okumak için şu linki kullanabilirsiniz.
 • Kitap özetleri var mı?
  Kitap özetlerini kurucu üyelerimizden Ed.Mürsel Çavuş'un Bookinton sitesinde gönüllü olan üyelerimiz paylaşıyorlar.
 • Whatsapp grubunun amacı nedir?
  Whatsapp grubu Kitap Kulübümüzün işleyişine ilişkin duyuruların ve hatırlatmaların yapılması amacıyla oluşturuldu. Okuduğumuz kitaplar hakkında görüş ve önerilerimizi (toplantı öncesinde kitabı okumayı bitirdiğinizde veya toplantı sırasında) şu forma bırakırsak, daha kalıcı ve herkesin kolay erişimine açık olur.
 • Whatsapp grubunda bir duyuru paylaşabilir miyim?
  Kitap ve edebiyat dünyası dışında, eğer çok paylaşmak istediğiniz ve tüm üyeleri ilgilendireceğini düşündüğünüz bir paylaşımınız veya etkinliğiniz olursa, önce bana danışmanızı rica edeceğim. Beraber değerlendirerek buna karar verebileceğimizi düşünüyorum. Temel kriterim, grupta karşılıksız "isteme" yerine karşılıksız "verme" tekliflerine yer vermek.
 • Kitapları indirimli alsak fena olmaz mı?
  Kitapları toplu alma fikri ilk günden beri aklımızda var. Daha çok kulüp üyelerine özel fiyatlandırma veya kupon gibi bir özellik üstünde durduk. Ancak şu ana kadarki girişimlerimizden bir kalemde dört kitap satmanın da online satış için ayrı bir teknik ve operasyonel zorluk olduğunu, altyapının buna uygun olmadığını anladık. Bir temel konu da, kitap piyasasının aşırı volatil, talebe çok duyarlı bir pazar oluşu. Bizim seçtiğimiz 4 kitabın stok durumunun denk getirilmesi de ayrı bir zorluk, bu perakendeciler için. Dolayısıyla kolay bir çözüm yok ama vazgeçmiş değilim, özellikle bu alanda tecrübeniz varsa önerilerinize açığım.
 • Ben yurt dışındayım kitaplara nasıl erişebilirim?
  Bu seçtiğimiz kitaba göre değişiyor tabii ancak bazı kitapları Google'dan e-kitap olarak satılıp satılmadığını kontrol edebilirsiniz, Storytel'in sesli kitapları da bir seçenek. Yabancı kitapları orijinal dilinden de okuyabilirsiniz tabii.
 • Kitabın pdf'ini paylaşıyor musunuz?
  Bu yasal olmadığı için paylaşımını yapmıyoruz veya whatsapp grubunda korsan yayın kaynak sitesi paylaşmıyoruz.
 • Yüz yüze de buluşalım isterim, yapıyor musunuz?
  Bunu şimdiye dek birkaç kez yaptık, İstanbul ve İzmir'de. Bu amaçla ben ara sıra WhatsApp grubunda çağrıda bulunuyorum.
bottom of page